נשים בירוק עתרו הבוקר לבג"ץ - למען ריבונות ירושלים י"א אייר תשע"ב 3/5/2012

 

יהודית קצובר ונדיה מטר, מראשי נשים בירוק, עתרו הבוקר לבג"ץ נגד משטרת ישראל

בענין צעדת ליל תשעה באב - צעדה שמתקבצים אליה אלפים ושהתנועה מקיימת זה 18 שנה במסלול קבוע

כמנהג עתיק יומין

 

השנה הודיעה משטרת ישראל שהם לא יאפשרו את המסלול בגלל הרמאדן, כאשר אלפי ערבים יורדים לאחר התפילה מהר הבית כדי שלבור את הצום ברחוב סולטן סולימאן

והמשטרה חוששת מחיכוכים. לכן הם דרשו מנשים בירוק למצוא מסלול חלופי שלא יעבור ברחוב סולטן סולימאן, שער שכם וכו'

 

כפי שכתוב בעתירה, במשך 18 שנה לא היתה תקרית אחת של חיכוך, גם לא לפני שנה כשכבר צוין הרמאדן באותו תאריך.

אם החשש הוא מפני אלימות של ערבים, מן הראוי להרחיק אותם ולא את היהודים.

 

בקשת המשטרה מהווה פגיעה חמורה בריבונותה של ירושלים.

ירושלים היא עיר הבירה המאוחדת והשלמה של ישראל ושל העם היהודי ולא יתכן שלא יאפשרו ליהודים לצעוד בה, ועוד בליל תשעה באב

 

הבוקר כאמור הוגשה העתירה באמצעות עו"ד ד"ר אביעד הכהן שהוא זה שייצג לפני 18 שנה את נשים בירוק בעתירה הראשונה, כשגם אז המשטרה ניסתה למנוע את הצעדה.

 

מצורפת בזו העתירה.

 

לפרטים    יהודית קצובר 050-7161818 נדיה מטר 050-5500834

נשים למען עתיד ישראל (נשים בירוק)

www.womeningreen.org

 

כתבה שהופיעה ב"מקור ראשון"

עתירה: להתיר צעדה סביב חומות ירושלים בתשעה באב

מקור ראשון 4/5/2012 בצדק עמ' 4

צבי פיין

 

משטרת ישראל מסרבת לאפשר את קיום מצעד ליל תשעה באב המסורתי העובר דרך מזרח ירושלים בשל החשש להפרת הסדר הציבורי.

תנועת 'נשים בירוק': מדובר במאבק על הריבונות הישראלית בירושלים

 

האם משטרת ישראל מנסה למנוע הפגנת ריבונות ישראלית במזרח ירושלים? בשבוע שעבר פורסם כי מפקד מחוז ירושלים מסרב לאפשר השנה למשתתפי ריקוד הדגלים לצעוד דרך הרובע המוסלמי. השבוע מתברר כי ההתנגדות לקיומם של אירועים בעלי תוכן יהודי במזרח העיר הפכה ככל הנראה למדיניות המוצהרת של משטרת המחוז, שהחליטה לאסור גם על תנועת 'נשים בירוק' לערוך את "צעדת ליל תשעה באב" המסורתית סביב חומות העיר העתיקה.

 

לפני 18 שנה שמעו בני הזוג מיכאל ורות מטר על מנהג עתיק יומין שהתקיים בארץ ישראל לפני מאות שנים: צעדה סביב חומות ירושלים בליל תשעה באב כזכר לחורבן בית המקדש.

בני הזוג אהבו מאוד את הרעיון, וביחד עם כלתם, פעילת הימין נדיה מטר, החליטו לחדש את היזמה הקדומה. תחת מטרייתה של תנועת 'נשים בירוק', שפרסה את חסותה על האירוע, הם פנו למשטרה בבקשה לקבל רישיון לעריכת הצעדה. אך מפקד המחוז של המשטרה סירב להנפיק את האישור, וטען כי "מסלול הצעידה הנדון מקים חשש בדרגה של ודאות קרובה להפרת הסדר הציבורי ולפגיעה בביטחון הכלל". העניין הגיע בסופו של דבר לפתחו של בג"ץ - והוא הורה אמנם לקיים את האירוע, אך שינה במעט את מסלול הצעידה והטיל מגבלות על מספר המשתתפים.

 

כך יצאה אל הדרך בשנת 1994 צעדת ליל תשעה באב, שמשכה אליה כבר בשנה הראשונה מאות משתתפים שצעדו לאורך חומת העיר העתיקה, דרך שערי ירושלים ועד לרחבת הכותל המערבי. מאז מתקיימת הצעדה באישור המשטרה בכל ליל תשעה באב כבר 17 שנה מבלי שנרשמו כל אירועים חריגים. אלא שבשנה שעברה חל תשעה באב באמצע חודש הרמדאן, וקציני המחוז ניסו לשכנע את ראשי התנועה, נדיה מטר ויהודית קצובר, להזיז את מסלול ההליכה הרגיל אל מחוץ לעיר העתיקה כדי שלא להתחכך באלפי המוסלמים שיוצאים מתפילת הערב במסגדים. קצובר ומטר סירבו בתוקף לשנות את המסלול, ובסופו של דבר הוסכם לדחות את מועד הצעדה בכמה שעות עד לאחר שהמתפללים המוסלמים יתפזרו לבתיהם.

 

כמה חודשים לאחר קיומה של הצעדה האחרונה פנו קציני המשטרה פעם נוספת למטר וקצובר, והודיעו להן כי לא יאפשרו לקיים את המצעד בשנה הקרובה במזרח העיר, בשל מה שהם כינו "המתח הביטחוני שמורגש במהלך האירוע". באמצעות באי כוחם, דקן מכללת שערי משפט הד"ר אביעד הכהן ועו"ד ישעיהו אברהם, הן פנו לראש ענף המבצעים במחוז וביקשו להבין על שום מה החליטה המשטרה פתאום לסטות ממנהגה הרגיל ולאסור את קיום הצעדה, זאת למרות שהאירוע נערך כבר 17 שנה מבלי שנרשמו תקריות אלימות.

 

בתשובה הודתה המשטרה כי "לאורך השנים התקיימה הצעדה ללא אירועים חריגים", וכי אין למשטרה כל טענה נגד תנועת 'נשים בירוק', אולם המשטרה חזרה על דרישתה לשנות את מסלול הצעדה כתנאי לקיומו של האירוע.

 

בשל עמדת המשטרה החליטו השבוע קצובר ומטר לעתור לבג"ץ נגד מה שהן רואות כמדיניות מפלה, שמביאה לפגיעה בריבונות הישראלית במזרח העיר. בעתירה טוענות השתיים כי "מכיוון שהצעדה עתידה להתקיים רק בעוד כשלושה חודשים, אין המשטרה יכולה להחליט כיום הזה, ובוודאי לא לפני ארבעה חודשים את קיבלה את ההחלטה לראשונה, כי קיום הצעדה במסלול המסורתי יגרום לסכנה לשלום הציבור ולביטחונו ברמה של 'ודאות קרובה'".

 

עוד הן טוענות כי הסטת מסלול הצעידה לנתיב מרוחק "יפגע במנהג המתקיים מזה דורות, וגם יעקר לחלוטין את משמעותו", וכי יש בכך "מתן פרס לגורמים אלימים ועידוד חוטא לחטוא".

 

קצובר ומטר דורשות שהמשטרה תחזור בה מעמדתה ותקצה "את כל הכוחות הנדרשים לשם שמירה על הסדר וביטחון של הצועדים", במטרה למנוע "כל ניסיון של גורמים עוינים או אלימים להפר את שלום הצועדים וביטחונם".

 

בשיחה עם 'מקור ראשון' אומרות מטר וקצובר כי הן "רואות בסוגיה מאבק של עם ישראל על הריבונות הישראלית בירושלים". לדבריהן, "אומרים לנו שירושלים מאוחדת ושלמה ולא תחולק לעולם, אך אם זהו המצב - איך ייתכן שקבוצה של יהודים, ועוד בליל תשעה באב, לא תוכל לקיים מנהג עתיק יומין ולצעוד בחלק מן העיר? זהו דבר שלא יעלה על הדעת".

-